Використання електрики для нагрівання теплоносія передбачає відносно низьку вартість та компактність обладнання, простоту підключення та обслуговування. Відсутність димоходу – ще один аргумент, щоб вибрати електричний котел опалювання. Ця особливість дозволяє без зайвих проблем створити автономну систему опалення об'єкта нерухомості за умов щільної міської забудови. Перешкоджають широкому застосуванню технології дорогі тарифи на електроенергію та обмеження допустимої потужності підключених споживачів.

В сільській місцевості, за відсутності газопостачання та доступу до дешевих відходів деревини, також встановлюють електричний котел. Допустимо його використання як резервне джерело тепла в комбінаціях з газовим, твердопаливним, іншим нагрівальним обладнанням.

Сучасні моделі електричних котлів діляться по типу нагрівальних елементів:

ТЕН. Струм пропускають через тугоплавкий дріт з вольфраму, що при високому опорі провідника супроводжується його нагріванням. Робочий елемент занурюють у кварцовий пісок, засипаний у сталевий корпус. Передача тепла залежить від площі контактної поверхні.

Індукційне нагрівання. Принцип дії аналогічний до роботи варильної індукційної панелі. Індукційну котушку намотують на корпус бака. У робочу зону занурюють елемент, виготовлений з феромагнітного матеріалу. Температура підвищується під впливом вихрових струмів, сформованих силовим полем.

Електроди. У цьому пристрої струм проходить через рідину, посилюючи коливання молекул перетворення електричної енергії в теплову. Для реалізації методу підключають нульовий та фазний провід до сталевого корпусу та металевого провідника в центрі робочої зони відповідно. Ефективність методу залежить від концентрації домішок, що визначають значення електричного опору. Наприклад, дистильована вода погано пропускає електричний струм, тому для застосування цієї технології не підходить.

Переваги та недоліки типових нагрівальних пристроїв

Котел із ТЕНом коштує недорого. Його підключення виконується за простим алгоритмом. Відсутні складності та великі витрати під час виконання ремонтних робіт. Ефективність нагрівання не залежить від параметрів домішок у теплоносії.

До характерних недоліків слід зарахувати:

  • попереднє пом'якшення води для запобігання швидкому утворенню накипу;
  • низький ККД (від 97%) внаслідок втрат під час передачі тепла;
  • великий розмір нагрівальної конструкції;
  • поступове вигоряння вольфрамового дроту;
  • навантаження на мережу електроживлення під час увімкнення.

Серійні вироби цієї категорії створюють у бюджетному виконанні, тому для підвищення рівня комфорту потрібні додаткові вкладення в автоматику. Несвоєчасне видалення накипу провокує перегрів та руйнування корпусу. Коротке замикання ушкоджує ТЕН, супроводжується кидками струму у мережі електроживлення.

Індукційне нагрівання застосовують для виготовлення сучасних котлів з покращеними параметрами:

  • ефективне споживання електроенергії (ККД – до 99,5%);
  • велика потужність – до 60 кВт;
  • термін служби – до 30 років;
  • мінімальні витрати на сервісне обслуговування;
  • високий рівень безпеки.

Вартість індукційного котла компенсується функціональним обладнанням.

Електродний котел – найкомпактніший варіант. Простота конструкції - це не лише низька ціна, але й складні функціональні компоненти, які збільшують загальний рівень надійності.

Головний недолік нагрівача з електродами – залежність від хімічного складу теплоносія. При збільшенні концентрації солей на поверхнях, що контактують з водою, швидко з'являється накип. Але без цих домішок швидке нагрівання неможливе.

Розрахунок потужності, додаткові рекомендації

За спрощеною схемою, на опалення 10 м2 площі виділяють щонайменше 1 кВт потужності нагрівача. Цей розрахунок відповідає висоті стель трохи більш як 280 см, ідеальним умовам теплообміну та ідеальному монтажу електричного опалення.

Для збільшення точності фахівці враховують:

  • площу приміщень;
  • кількість, розміри, оснащення дверних (віконних) отворів;
  • теплопровідність стін, підлоги, стелі;
  • поверховість;
  • орієнтацію об'єкта нерухомості з боків світу;
  • особливості режиму експлуатації.

Такий складний розрахунок унеможливить проблеми при сильному зниженні температури повітря взимку, в інших ситуаціях. А фахівці з компанії "Ремонт оселі" допоможуть вибрати, змонтувати, та надалі обслуговувати потрібне вам обладнання.