Перебіг розлучення - початок судового процесу

Процедура розлучення, як і багато інших цивільних справ, розпочинається шляхом подання позову. Відповідно до ГПК, позов має задовольняти умовам подання позову. Тому, як правило, зразок позовної заяви на розлучення містить відповідно до ГПК:

  • зазначення суду, до якого вона адресована, ім’я та прізвище чи найменування сторін, їх законних представників та адвокатів;
  • позначення типу письма;
  • підстава заяви та докази на підтвердження наведених обставин;
  • підпис сторони або її законного представника чи повіреного;
  • перелік вкладень.

Крім того, позовна заява повинна містити місце проживання сторін. На додаток до вищезазначеного, позовна заява повинна містити:

  • чітко визначений запит;
  • представлення фактів, що обґрунтовують прохання, а при необхідності також обґрунтовують юрисдикцію суду;
  • інформацію про те, чи сторони намагалися здійснити посередництво або інше позасудове вирішення спору, а якщо таких спроб не було, пояснення причин їх відсутності.

Судом, який має юрисдикцію подати заяву про розлучення, є окружний суд, в окрузі якого подружжя востаннє проживало, якщо хоча б один із них все ще має місце проживання у цьому районі. Через відсутність таких підстав компетентним є лише суд за місцем проживання відповідача, а за відсутності такої підстави - суд за місцем проживання позивача. На практиці найчастіше це суд, в якому подружжя мало місце проживання. Так починається процес розлучення.

Процедура розлучення та її перебіг

Тут варто підкреслити, що шлюборозлучний процес був включений до цивільно-процесуального кодексу в окремий розділ. З цієї причини процес розлучення трохи відрізняється від стандартної поведінки для цивільного права.

По-перше, слід підкреслити, що навіть під час судового розгляду суд може намагатися зберегти шлюб, якщо визнає, що для цього є підстави. У такій ситуації суд може направити сторони до процесу медіації. У разі врегулювання шлюбу процес розлучення припиняється і шлюб продовжується. Однак, якщо сторони не досягли компромісу, то справа повертається до суду, який ще триває.

Зустрічний позов не допускається під час процесу розлучення, і окрема справа про розлучення не може бути подана. Однак інша сторона також може подати запит на розлучення.

Рішенням, яке значно прискорює процес розлучення, якщо сторони не мають разом неповнолітніх дітей, обмеження процесу розлучення є лише слуханням сторін.