За кілька днів до другого туру обидва кандидати йшли нога в ногу, і можуть отримати приблизно по 48% голосів виборців. Про це свідчать дані соціологічного опитування AtlasIntel.
Експерти стверджують, що явка виборців стане "вирішальним фактором", який визначить переможця цих виборів. У країні виборчі дільниці відкрилися о 7:00, голосування має завершитися о 21:00. Станом на 10:00 ранку проголосували вже понад 2 млн осіб, що становить явку виборців близько 11,25%.
Варто зазначити, що політичні погляди Сіміона і Дана кардинально відрізняються. Чинний мер Бухареста Нікушор Дан заявив, що між ним і Сіміоном є принципові відмінності.
Дан зазначив, що він підтримує прозахідний курс Румунії, а не проросійський. Кандидат підкреслив, що підтримує відкриту економіку, а не ізоляціоністську, а також закликає до діалогу, а не до ненависті. У планах Дана збільшити оборонний бюджет Румунії з 2,5% ВВП до 3,5% до 2030 року.
За його словами, Румунії потрібно зараз разом з усіма країнами ЄС інвестувати в армію, щоб запобігти війні. Дан упевнений, що в інтересах Бухареста озброїтися і стати частиною європейських зусиль для досягнення справедливого миру для України та продовжувати підтримувати Україну за погодженням з ЄС і США. Крім того, участь у післявоєнному відновленні України він називає економічною можливістю для Румунії.
Водночас лідер опозиційної партії "Альянс за об'єднання румунів" Сіміон виступає категорично проти будь-якої військової допомоги Україні. Ще в лютому 2023 року він висловився про доцільність припинення Румунією подальшої допомоги Україні, зокрема біженцям, які внаслідок російських обстрілів втратили свої домівки.
Ба більше, Сіміон за відновлення кордонів Румунії, що існували до Другої світової війни. Вони включають території сьогоднішньої Болгарії, а також Молдови та України.
В Румунії стартував другий тур президентських виборів: що кандидати говорили про Україну
Під час передвиборчої кампанії Дан обіцяв, що допомагатиме Україні в боротьбі з РФ, оскільки "безпека Румунії та Молдови головним чином залежить від того, як закінчиться війна в Україні". Сіміон же, своєю чергою, стверджував, що відгородиться від питання російсько-української війни, хоча й говорив, що це агресивна війна Росії.
Загалом і Дан, і Сіміон заявили, що засуджують напад Росії на Україну. Однак, на запитання, чи заарештували б вони диктатора РФ Володимира Путіна, якби той приїхав до Румунії, маючи ордер на арешт від МКС, Сіміон відповів, що Путіна має бути заарештовано за воєнні злочини, а Дан наголосив, що ніколи не станеться такого, що "Путін приїде до Румунії, поки діє ордер на арешт".
В Румунії стартував другий тур президентських виборів: що кандидати говорили про Україну
За інформацією RFI, напередодні другого туру президентських перегонів у Румунії кандидати Сіміон і Дан мали зустрітися в прямому ефірі. Утім, Сіміон вирішив, що йому важливіше відвідати мітинг у Варшаві кандидата в президенти Польщі Кароля Навроцького.
Нагадаємо, згідно з результатами першого туру виборів президента в Румунії, представник правих Джордже Сіміон не отримав переваги, щоб уникнути другого туру голосування. Після підрахунку 100% бюлетенів він набрав 40,96% голосів. На другому місці - мер Бухареста Нікушор Дан із 20,99% голосів.
Раніше повідомлялося, що Джордже Сіміон зробив гучну заяву під час дебатів, висловивши переконання, що Україна має відшкодувати Румунії витрати на допомогу, яку країна надала у війні з Росією. Особливо він наголосив, що Україна має компенсувати Румунії витрати на систему Patriot, яка була передана як частина допомоги.
Як повідомляв OBOZ.UA, перемога на виборах у Румунії проросійського кандидата Джордже Сіміона може зруйнувати її стосунки з Україною та Європою, а також змінити політичний ландшафт усередині країни.
Інформує obozrevatel.com