За цими виборами уважно стежать: перемога ультраправих може призвести до того, що країна зійде зі свого прозахідного шляху.
У неділю, 4 травня, румуни голосують на повторних президентських виборах, що можуть привести до влади кандидата, який виступає проти військової допомоги Україні, жорстко критикує керівництво ЄС і називає себе “союзником” американського лідера Дональда Трампа, повідомляє The Guardian.
38-річний Джордже Сіміон впевнено лідирував в опитуваннях перед першим туром голосування в Румунії — країні ЄС і НАТО. Повторні вибори відбуваються майже через пів року після того, як результати попереднього голосування були скасовані на тлі доказів кампанії російського впливу.
Виборчі дільниці відкрилися о 7 ранку за місцевим часом у неділю і закриються о 21:00, а перші екзит-поли очікуються вже незабаром. Зареєстровано майже 18 мільйонів виборців, які можуть проголосувати на 19 тисячах виборчих дільниць. За кордоном голосування румунів розпочалося ще напередодні і триватиме три дні. Загалом на посаду президента претендують одинадцять кандидатів. Якщо жоден із них сьогодні не набере понад 50% голосів, 18 травня відбудеться другий тур.
Сіміон сподівається отримати вигоду з громадського гніву після скасування результатів попереднього голосування.
Після скасування результатів ультраправі політики по всьому світу, включно з високопосадовцями адміністрації Трампа, звинуватили Бухарест у придушенні свободи слова та ігноруванні “голосу народу”. Торік на виборах у Румунії переміг Келін Джорджеску — ультраправий, антиєвропейський, дружній до Москви кандидат. Конституційний суд скасував результати голосування після того, як розвідка виявила докази операції російського впливу. У лютому Джорджеску, який заперечує будь-які правопорушення, опинився під слідством, а в березні йому заборонили балотуватися на повторних виборах.
“Очевидно, що сформувався сильний антизахідний тренд, і румунський напрямок перебуває під безпрецедентним ризиком”, - каже політолог Крістіан Пирвулеску.
Як і в попередній виборчій кампанії у країні, соціальні мережі, особливо TikTok, відіграють важливу роль. Сіміон, чиї дописи поєднують націоналістичну риторику з емоційними промовами, зібрав понад мільйон підписників у додатку.
Описуючи себе як “більш поміркованого” лідера, ніж Джорджеску, Сіміон неодноразово наполягав на “суверенітеті” Румунії. Він закликав до повернення Румунії територій, які були частиною країни, але відійшли до СРСР під час Другої світової війни, а зараз є частиною Молдови й України. Сіміону заборонений в'їзд як до Молдови, так і до України.
Водночас, на відміну від Джорджеску, Сіміон часто засуджує Росію, також він критикує Брюссель і вихваляє республіканців Трампа в США.
Маючи близько 30% підтримки, як показують опитування, Сіміон приблизно на 10% випереджає своїх двох центристських суперників, мера Бухареста Нікусора Дана та Кріна Антонеску, яких підтримують керівна Соціал-демократична партія та правоцентристська Національна ліберальна партія.
Однак, попри переконливе лідерство в опитуваннях, малоймовірно, що Сіміон набере 50% голосів, необхідних для абсолютної перемоги в неділю. Замість цього, очікується, що він вийде до другого туру, проти Антонеску або Дана.
У разі приходу до влади Сіміон обіцяв оприлюднити протоколи зустрічей, які призвели до скасування результатів попередніх виборів,а також показати, “скільки було зроблено внесків у військові зусилля в Україні, на шкоду румунським дітям і людям похилого віку”.
Президент Румунії має "напіввиконавчу роль" зі значними повноваженнями у сфері зовнішньої політики, національної безпеки, оборонних витрат і судових призначень. Він також представляє країну на міжнародній арені та може ветувати важливі голосування в ЄС.
Інформує zn.ua